Motorvej ved Roskilde færdig et år før tid
Belejringen er slut - handelslivet jubler
Belejringen af Roskilde, hvor fire ud af syv udfaldsveje er helt eller delvist spærret pga. udvidelsen af motorvejen syd om byen, slutter allerede om et år, i 2012.
Det er et helt år før planlagt og vækker jubel i handelslivet, der har været hårdt ramt, fordi kunderne bogstaveligt talt ikke kunne komme ind til byen.
I lange perioder har Københavnsvej, Vindingevej, Køgevej og Ringstedvej været helt eller delvis spærret. Bilisterne søgte over på de resterende tre ind- og udfaldsveje - Holbækvej, Frederiksborgvej og Klostermarken - så trafikken også næsten gik i stå der.
Resultatet har været lange køer ind og ud af byen hver morgen og aften, hvilket hverken har gavnet detailhandelen, turismen eller andre vigtige aktiviter i Roskilde.
Satte flere folk ind
Hele fire store entreprenør-virksomheder har været i sving med det store arbejde, der skal udvide motorvejen fra to til tre spor i hver retning, på strækningen fra Fløng til Ringstedvej.
- Vi har været enige om at gøre en ekstra indsats, bl.a. med at sætte ekstra folk til at arbejde i den forløbne vinter, forklarer Christian Spang-Thomsen, der er ansvarlig leder hos en af de fire hovedentreprenører, Pihl & Søn.
- Vi har haft forståelse for, at det store og langvarige arbejde har skabt problemer for Roskilde, og derfor har vi gjort alt for at fremskynde det.
Kunder kører væk
- Det er den bedste nyhed, jeg har hørt meget længe, siger Torben Stevold, der er formand for de handlendes organisation i Bymidten, Roskilde Handel og Stjernebutikker.
- Der er slet ingen tvivl om, at denne vejspærring overfor det sydlige og vestlige opland har kostet os meget. Vi har fået mange henvendelser fra kunder, der siger, at nu har de opgivet at komme til Roskilde og kører andre steder hen.
- Jeg håber, at når det nu er forbi allerede til næste år, kommer de også hurtigere tilbage, siger Torben Stevold.