Lokale musiktalenter søges til Solrød Band 2010
Når DR indkalder musikalske talenter til audition, står tusinder i kø. Men hvordan ligger det med talentmassen blandt de unge musikglade i Solrød kommune?
Det vil vise sig inden længe. Tilmeldingen til ”Solrød Band 2010” er startet den. Her kan unge bands med medlemmer i alderen 12-20 år melde sig, og når arrangørerne efter fristens udløb den 15. marts har udvalgt de maximalt 12 deltagende grupper, kan alle begynde at glæde sig til selve konkurrencen.
Den finder sted på Solrød Gymnasium lørdag den 24. april fra kl. 13.00-18.00, og alle sejl vil blive sat til for at gøre det til en festlig og inspirerende begivenhed – måske endda starten på en Solrød-tradition, der kan synliggøre den lokale musikglæde og skabe nye netværk blandt de unge musiktalenter.
Bands indenfor alle rytmiske genrer kan deltage – rock, pop, hip hop, metal, jazz eller hvad bandsene nu spiller.
Deltagerne vil blive fordelt i to alderskategorier: 12-15 år og 16-20 år. I hver kategori vil førstepræmien bestå i, at man får en hel dag i et topprofessionelt studie, hvor en producer vil hjælpe med indspilning af 1-2 numre. Men der vil også være præmie til nr. 2 i hver af kategorierne, og derudover uddeles også en ”publikumspris”.
Interesserede kan læse mere om kriterier for deltagelse, præmier og praktiske forhold på hjemmesiden
www.solrødband.dk
.
pm