Politidirektør indfører visitationszone i Greve Nord

Artiklens øverste billede
(Arkivfoto).

Politidirektøren i Midt- og Vestsjællands Politi, Anders Linnet, har mandag den 8. februar i medfør af politiklovens § 6, besluttet at indføre visitationszone i Greve Nord.
Baggrunden er konstaterede spændinger mellem forskellige grupperinger af unge, med tilhørsforhold til Askerød og Gersagerparken. Dertil kommer, at grupperingerne søger opbakning fra ligesindede i København og Ishøj, hvor der for kort siden var en skudepisode.
De seneste hændelser og de oplysninger der er fremkommet i forbindelse hermed, tyder på, at de er i besiddelse af våben, og har til hensigt at bruge disse våben i yderligere  interne opgør i visitationsområdet.
Indsatsen vil blive foretaget i tidsrummet fra 8. februar kl. 1800 og frem til og med mandag den 8. marts kl. 1800.
Aktionen er en kontrolaktion, hvor formålet er at kontrollere om nogen i visitationsområdet besidder eller bærer våben.
Dette med henblik på at forebygge at nogen foretager strafbare handlinger, som indebærer fare for personers liv, helbred eller velfærd.
Området for iværksættelse af stikprøvevisitation i Greve kommune er afgrænset af følgende veje: Godsvej, Hundigevej og jernbanen.
pm

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.