Regn, myggestik og manglende bagage

Ny rapport fra HB Køges U/18 hold i Brasilien.

Artiklens øverste billede
HB Køges mandskab har været udsat for lidt af hvert i Brasilien. (Arkivfoto).

Onsdag aften skulle HB Køges U/18 mandskab, der i disse uger deltager i en stor international turnering i Brasilien, have mødt Belgrano fra Argentina.
Men på grund af gårsdagens kraftige regnvejr er kampen mod argentinerne flyttet til torsdag kl. 21.00 - hvilket vil sige kl. 00.00 dansk tid.
Det betyder samtidig, at det resterende spilleprogram er nu rykket en enkelt dag.
Der bor cirka 45.000 mennesker i byen vi bor i. Den er præget af meget stor forskellighed - lige fra det værste slum til en rimelig standard.
- Vejret er meget svingene. Da vi ankom fredag var der 30 grader, lørdag en del regn og søndag og mandag har der været op til 35 grader, hvilket også har påvirket spillerne. Tirsdag og onsdag har det regnet, lynet og tordnet - der er faldet 100 mm. regn, lyder meldingerne fra det sydamerikanske.
Der har ikke været nogle problemer, bortset fra at man stadig venter på cheftræner Tommy Møller Nielsens bagage, mens de to øvrige ledere, Martin Tangager og Per Clausen begge plages af op imod 100 myggestik hver. Så fremover trænes der i lange bukser ....!

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.