Indbrud i SuperBrugsen i Skødstrup
SuperBrugsen i Skødstrup var i nat udsat for indbrud. Vedkommende kom ind ved at smadre et tagvindue og stige ned ad en medbragt fire meter lang stige. Alarmen, der gik i gang lidt over klokken 03, stressede gerningsmanden, eller -mændene, og det var begrænset, hvad udbyttet af det natlige indbrud blev.
Politiet ankom umiddelbart efter alarmen og gik i gang med at undersøge gerningsstedet. Det kunne konstateres, at der var efterladt noget værktøj og at man med en økse havde forsøgt at komme ind til cigaretter og spiritus. Det var ikke lykkedes, og udbyttet bestod kun af barbergrej og lignende.
"Det er begrænset, hvad de har taget, men det er jo til besvær for os", siger uddeler Thomas Rolighed, der måtte rydde op og måtte have bud efter håndværkere til at udbedre skader.
Han fortæller, at der siden han startede som uddeler i august 2009, har været flere tilfælde af uorden. Blandt andet har der været hærværk i SuperBrugsens vindfang og på tankanlægget samt brand i kommunens affaldscontainer, der står på p-pladsen.