En strøm af gæster til fernisering

Artiklens øverste billede
Fernisering og Âbningstale ved Allan Fredskov . Hvidovre censurerede kunstudstilling i bibliotekscafeen l¯rdag den 27. februar 2010.

De lokale kunstneres værker kan ses lige nu på Hvidovre Medborgerhus sammen med værker fra kunstnere fra hele landet. HCU er nemlig en eftertragtet udstilling. Dermed har de tre censorerer, Anne Thorseth, Eva Ôhrling og Martin Fasting, haft flere hundrede værker gennem hænderne, før få fik lov at slippe gennem nåleøjet. - Niveauet er højt i år, og jeg kan i høj grad se en udvikling fra jeg var censor på HCU for 10-15 år siden. Kvaliteten er ret høj, siger Anne Thorseth, som blandt andet har været censor på Kunstnernes Påskeudstilling og Kunstnernes Efterårsudstilling. Ferniseringen i lørdags var godt besøgt, og tilbagemeldingerne positive, fortæller formand for HCU, Olga Stra. - Vi havde rigtig mange gæster, og alle synes, at udstillingen er virkelig god. I år har knap så mange billeder fundet vej til udstillingen, men det har betydet, at vi har fået mere luft mellem værkerne. Det er også blevet modtaget positivt af gæsterne. Billederne kommer mere til deres ret, siger Olga Stra. Udstillingen kan ses i Hvidovre Medborgerhus frem til 20. marts i Hovedbibliotekets åbningstid.


Der blev vist stor interesse ved åbningen af Hvidovre Censurerede Kunstudstilling i Bibliotekscafeen forleden.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.