Urnebegravelser lagt på is

Frosten betyder, at der ikke er sat urner i fællesgravene siden jul

Artiklens øverste billede
Når de døde er brændt på Roskilde kirkegårdes krematorium, må de pårørende i øjeblikket vente på, at deres afdøde slægtning kan komme i jorden, hvis det sidste hvilested er en fællesgrav.

Den langvarige frost har sat sig dybt i jorden, at Roskilde Kirkegårde har udsat nedsættelserne at urner på fællegravene. Fællesgravene er også kendt som de ukendtes gravsteder.
- Jorden er så hård, at der er vanskeligt at komme i jorden, siger kirkegårdsleder Henning Lektonen fra Roskilde Kirkegårde.
- Vi har ikke sat urner ned i fællegravene siden jul. Så det er snart lang tid siden. Men heldigvis viser familierne forståelse for at det ikke er muligt at sætte urner ned i fællesgravene i øjeblikket.
- Alle kistebegravelser og urnenedsættelser på gravstederne har til gengæld fundet sted. Men det er ikke let at komme i jorden.
- Vi må bruge det tunge materiel for at få hul på jorden. Det sker med trykluftbor, når der først er hul, kan gravemaskinerne godt klare arbejdet.
- Frosten er 30 til 60 centimeter nede i jorden, så der kommer til at gå mindst 14 dage efter at tøvejret er kommet før vi kan komme i jorden uden problemer, siger Henning Lektonen.
Roskilde Kirkegårde administrerer blandt andet kirkegårdene Østre kirkegård, Gl. Vor Frue kirkegård og Gråbrødre kirkegård.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.