Lokale foreninger på flasken

Foreninger og idrætsklubber kan nu få penge i klubkassen med hjælp fra det lokale vinfirma Wine Support.

Artiklens øverste billede
(Colourbox).

STØTTE : Klaus Kjelstrup fra Herfølge har fået en god idé; Køb vin på nettet, og støt samtidig et godt formål. Derfor har han lavet internet-vinfirmaet Wine Support, hvor man i al sin enkelthed køber vin direkte på nettet, nemt og hurtigt, og samtidigt vælger man hvilken god sag der samtidigt skal støttes ved købet af vin.
Lokale foreninger og idrætsklubber, kan nemt og gratis oprette en profil på Wine Supports hjemmeside.
Køge Boldklub er blandt de første lokale foreninger der allerede har oprettet en profil, og dermed får mulighed for at tjene lidt ekstra til klubkassen. Hvor meget, er op til alle de der køber vin på hjemmesiden.
- Det er gratis og nemt at oprette en profil, og når man først har oprettet en profil, er det bare op til foreningen eller den lokale idrætsklub, at sprede rygtet om, at man ved køb af vin, samtidigt støtter foreningen eller klubben. Det kan godt gå hen og blive til mange penge, siger idémanden, der for hver kasse vin til 339 kr., inklusiv fragt, sender 60 kr. til den pågældende forening eller klub som vin-kunden vælger samtidigt med sin ordre. Samtidig understreger Klaus Kjelstrup, at man ikke giver ekstra for vinen, blot for at støtte.
Da al reklame foregår fra mund til mund og på internettet, findes pengene til foreningsstøtte som udgangspunkt i firmaets ikkeeksisterende markedsføringsbudget.
- Jeg har allerførst afprøvet det, blandt andet sammen med SF og deres valgcafé i Vestergade under kommunalvalget og haft følere ude hos et par lokale foreninger og idrætsklubber. Dét var en succes, så nu har jeg sat det i system på nettet, og håber at mange lokale foreninger tager imod tilbuddet om, nemt og gratis at tjene ekstra til klubkassen, siger Klaus Kjelstrup fra Wine Support, der kan findes på www.winesupport.dk .

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.