Færrest fejl vandt

HIF"s håndboldherrer begik for mange fejl og havde ikke gejsten til at ville vinde

Artiklens øverste billede
Chris Rasmussen scorede 6 af HIF¿s 28 mål mod Suså. Heraf de to på straffekast. Foto Ole Mik.

HIF havde chancerne for at vinde, men begik en lang række tekniske fejl kombineret med, at der blev afsluttet skidt på modstanderens målmand. Han var lige en tand for snu i mand til mand situationerne. Med nederlaget er HIF¿s chancer for at blande sig i topstriden forbi, og holdet kan koncentrere sig om at holde bundholdene fra livet. I perioder havde HIF rigtig godt fat i gæsterne, og det var især når de to målmænd Henrik Nørgaard og Sebastian Eskerod fik hevet noget ekstra ud af ærmerne. De stod begge godt på skift, men havde også begge nogle perioder, hvor modstanderne fik deres mål lidt for let. Hørsholm sneet inde Damerne kom ikke i kamp. - Hørsholm ringede kl. 10 og fortalte, at de var sneet inde samt at de med forbundets billigelse havde fået lov til at aflyse opgøret, fortalte træner Thomas Gundersen. - Det var ellers meningen, at Malene Engel skulle gøre comeback, så jeg regner med, at hun spiller foråret færdig for os... ebohvidovreavis.dk

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.