Dundertale efter nederlag gav flot sejr og nyt håb

Hvidovre blev udspillet i Rødovre i fredags, men tog revanche søndag med hjemmesejr over Herning

Artiklens øverste billede
DE UNGE SLOG IGENNEM - i søndagens match mod Herning, især Martin Nielsen (nr. 49) gjorde det godt, og havde også fået målinstinktet igen.

- Der blev givet klare signaler og talt dunder efter den matte indsats i Rødovre, og jeg må sige at vore spillere var som forvandlet i søndagens opgør mod Herning, siger træner Jesper ¿Bambi¿ Andersen. - Vi har spillet mange gode kampe, men her viste holdet noget af det bedste hockey i denne sæson, og bl.a. nogle af vore unge profiler, som Martin Nielsen og Niklas Carlsen, slog for alvor igennem, og scorede de mål, det ellers har knebet med. Hvidovre startede som lyn og torden og vandt 1. periode med 2-0. Derefter stod det og vippede noget i 2. periode, der endte 0-1 i jysk favør. Men i en flot 3. periode, hvor der blev arbejdet rigtigt hårdt, sikrede Hvidovre sig med 3-1, - og altså en samlet sejr på 5-2. Banens i særklasse bedste spiller var på ny Hvidovres Sergei Cubars, en nøglespiller både angrebsmæssigt og når det gælder om at ¿sætte sig¿ på en stærk spiller hos modstanderne. Han er guld værd for Hvidovre. Vi kan nå det! - Sejrene over Rungsted og Herning betyder at vi stadig har gode muligheder for at nå slutspillet, bemærker Hvidovres træner. - Nu har vi 14 dages hvilepause på grund af landskampe, og så går det ellers løs i Aalborg den 21. februar, dernæst med hjemmekampe mod henholdsvis Fr.havn og Odense, - og den sidste kamp kan godt blive en afgørende ¿gyserfinale¿. Vore rivaler i bunden Odense har ganske vist spillet færre kampe, men jeg tror ikke de får noget mod topholdet SønderjyskE.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.