Zoneterapeut vil ud til firmaerne

Klinik for zoneterapi i Dalby er klar med tilbud om firmaordninger.

Artiklens øverste billede
Zoneterapeut Bente Kragh Ingvorsen er klar med tilbud om zoneterapi gennem firmaordninger.

ZONETERAPI : Giv medarbejderne mulighed for at få zoneterapi i forbindelse med arbejdet og se effekten i form af både øget velvære og et fald i sygefraværet.
Sådan lyder tilbuddet fra zoneterapeut Bente Kragh Ingvorsen, der driver Klinik Zone for Sundhed i Dalby. Hun henviser til, at man i en række virksomheder har målt en mærkbar nedgang i sygefraværet efter indførelse af lignende ordninger.
- Det fungerer lige som eksempelvis massageordninger, hvor jeg kan komme ud til en virksomhed en gang om ugen eller en gang hver 14. dag. Nogle virksomheder vælger at give tiden, mens medarbejderne selv betaler behandlingerne, mens andre virksomheder betaler eksempelvis halvdelen af behandlingen, fortæller hun om de forskellige muligheder, der er for at opbygge en ordning, som kan sikre medarbejderne regelmæssig zoneterapi i hverdagen.
Bente Kragh Ingvorsen har drevet sin klinik i et års tid. Hun har taget sin uddannelse hos Zonecollege zcd i Køge.
Det er en anerkendt uddannelse, der omfatter zoneterapi, øreakupunktur, læren om kost og ernæring, psykologi, anatomi, fysiologi og sygdomslære. Hun opfylder dermed Sundhedsstyrelsens regler for at være registreret alternativ behandler (RAB).
Zoneterapi rangerer mellem de alternative behandlingsformer, der er mest populære, og det bruges til behandling af en lang række sygdomme og lidelser som eksempelvis smerter og spændinger i muskler og led, hormonelle problemer, allergiproblemer, hovedpine/migræne, søvnløshed, luftvejsproblemer, betændelsestilstande, fordøjelsesproblemer, kredsløbslidelser.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.