Højelse Vinkælder åbner selskabslokaler

Højelse Vinkælder har indrettet selskabslokaler med plads til 80 gæster.

Artiklens øverste billede
Højelse Vinkælder har åbnet nye selskabslokaler.

"Livet er for kort til dårlig vin"
Sådan lyder mottoet i Højelse Vinkælder, hvor Lena og Aage Lundager nu har fået endnu mere plads til deres jævnlige vinsmagninger, lige som de fremover kan tilbyde rummelige selskabslokaler til eksempelvis private fester eller firmaers dagsmøder.
Parret har renoveret en længe på 250 kvadratmeter og indrettet lokaler med anretterkøkken, som kan rumme op til 80 gæster. Dertil kommer, at man så snart temperaturen stiger en anelse vil indrette en gårdhave, hvor der også bliver plads til selskaber.
Og der lader til at være stor interesse for de nye faciliteter. Allerede inden de stod færdige var der booket 13 arrangementer.
Højelse Vinkælder holder sin næste vinsmagning fredag den 12. februar klokken 19.
Temaet er "Mine store vine", og det betyder, at Aage Lundager finder nogle af sine topvine frem fra kælderen.
- Det er virkelig en mulighed for at smage noget unikt. Der vil blive serveret en let anretning sammen med vinene, fortæller han om arrangementet, som koster 349 kroner at deltage i.
Der er også vinsmagning i Højelse Vinkælder fredag den 5. marts klokken 19. Her er temaet "Shiraz vs Syrah".
- Vi skal smage australsk Shiraz imod Syrah fra Europa. Australiens nationaldrue testes mod andre lande. Også her vil der blive serveret en let anretning sammen med vinene, fortæller han om arrangementet, som koster 249 kroner at deltage i.
Tilmelding kan ske på mail: lundager@hoejelsevinkaelder.dk eller tlf. 2540 2212. Der er plads til 50 deltagere.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.