Svinesti i Jernbanegade
Særlig galt er det ved Diskotek Carma og Roskilde Station. Flere skraldespande er måske en løsning
Roskilde bliver en mere og mere beskidt by med affald i gaderne. Det mener Karin Folkertsen. Og hun mener, at noget må gøres.
- Jeg gik for nylig en tur med min søn, og det syn, der mødtes os, gjorde mig deprimeret og vred, fortæller hun Roskilde Avis.
Særlig galt står det efter Karin Folkertsens mening til ved Diskotek Carma i Jernbanegade.
- Det er altid slemt der. Har man som forretningsdrivende overhovedet ikke ansvar for, hvordan der ser ud udenfor sit butikslokale, hvor gæster og kunder sviner. Det, at Carma ligger så tæt ved stationen, medfører et dårligt førstegangsindtryk for mange, der stiger af toget i Roskilde.
Carmas daglige leder Mathias Akcali undrer sig over, at Karin Folkertsen kritiserer hans in-sted.
- Det er nok noget med, at hun trænger til opmærksomhed. Jeg synes, hun skulle tage kontakt til mig og ikke blande avisen ind i det.
Fejer for egen dør
Carma-lederen mener i øvrigt ikke, at der er noget at komme efter.
- Vi har skraldespande til folk i køen, der drikker eventuelle dåseøl færdig, før de kommer ind. Det kan da godt ske, at noget buger-papir fra kunderne hos pizzariaet ved siden af os blæser her hen eller ud på vejen. Men jeg har ikke ansvar for selve vejen.
Kun efter nytårsaften indrømmer Mathias Akcali, at skidt og møg lå lidt længere, end det burde.
Han kan trods sin afvisning af problmerne se frem til en løftet pegefinger fra kommunens. Formand for Teknik- og Miljøudvalget Torben Jørgensen er nemlig fuldstændig enig i Karin Folkertsens forargelse over ophobningen af møg og affald nær hjørnet af Jernabanegade og Hersegade.
- Jeg beder forvaltningen om at tage en snak med restauratøren, for jeg er helt enig med borgeren i, at der ser farligt ud efter hver weekend. Det kunne tyde på, at restauratøren ikke er klar over omfanget, siger Torben Jørgensen til Roskilde Avis.
Galt ved stationen
Teknik- og Miljøudvalgets formand har derudover et møde med DSB og Banestyrelsen på bedding. Omfanget af skidt og møg er efter Torben Jørgensens opfattelse lige så vederstyggeligt ved stationen og i særdeleshed i tunellen mellem Jernbanegade og Ny Østergade.
- Det er en skamplet og ikke noget at være stolt af som Roskilde-borger. Vi må løse det i fællesskab, og jeg ser da også gerne folk i almindelighed udvise større interesse for en ren by. Alt for mange lader indpakningspapir falde, der hvor de står.
Torben Jørgensen er godt tilfreds med de rene gader i Algade og Skomagergade, hvor skraldespandene står for cirka hver 25. meter.
- Måske vi skal lave et forsøg med flere skraldespande i sidegaderne, hvor der til tider ligger en del affald, og hvor der er langt til nærmeste skraldespand, siger han.