Flere førstegangskøbere på boligmarkedet

Artiklens øverste billede
(Ill. foto: Colourbox).

BOLIGHANDEL : Der er nu et stigende antal familier og par, der køber deres første bolig i Køge og på Stevns. Faktisk udgør førstegangskøberne en stor andel af køberne, lyder det fra Birthe Kaad, indehaver af home Køge.
I øjeblikket er det cirka hver fjerde bolig, der bliver handlet, hvor køberen får sit navn på skødet for første gang. Det er flere end der har været i en del år. Førstegangskøberne er vigtige, for de er første led i boligmarkedets fødekæde.
Det er klart positivt, at førstegangskøberne igen er på banen. Førstegangskøberne går lige nu efter huse op til små ca. 2 mio. kroner – og det er en blanding af snusfornuft og forsigtighed, der gør, at de ikke køber dyrere, konstaterer Statsaut. Ejendomsmægler Birthe Kaad.
Skattereformen, stigende lønninger og de historisk lave renter betyder i øvrigt, at en gennemsnitlig dansk familie ifølge Danske Bank får hele 2.300 kr. ekstra om måneden i rådighedsbeløb til næste år. Altså er der lyse udsigter for nye boligkøbere – vel at mærke hvis man bevarer sit arbejde.
Nuværende boligejere, der ønsker en større bolig, har også gavn af prisfaldet, der betyder, at der ofte er større gevinst på den nye bolig end det mulige tab på den nuværende bolig – derfor skal boligejere fokusere på bytteprisen, understreger Birthe Kaad, der i øvrigt tror på et travlt forår.
De sidste måneder af 2009 har været rigtig positive og vi fornemmer klart en større optimisme hos boligkøberne igen. Den stilstand, der var de første måneder af året, har ligesom rykket markedet.
Normalt plejer december måned at være en stille måned fsv. angår bolighandler, men det er bestemt ikke det vi oplever i år og vi ser med stor optimisme frem til 2010.
Der er rigtig mange købeklare købere fremme i øjeblikket. Når køberne på egen lønseddel ser, hvad skattereformen betyder for dem, er jeg sikker på, der er flere, der vil investere i ny bolig.
pm

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.