Glemte at hæve prisen

Artiklens øverste billede
B¯rn fra Institutionen Frydenh¯j p koloni i spejderhytten Hvidovre Strandvej 13

Årsagen til den store stigning er meget simpel, men måske lidt svær at forstå: Hvidovre Kommune glemte simpelthen at stige prisen fra 2008 til 2009. - Det er korrekt, at vi missede prisfremskrivningen forrige år og dermed kommer den først med i 2010, siger Socialudvalgsformand Helle Adelborg til Hvidovre Avis. I 2008 lød prisen på en vuggestueplads på 2.536 kr. I 2009 på 2.554 kr. Altså en stigning på sølle 18 kr. Forældre har dermed sparet penge i hele 2009 - men må betale hele regningen i løbet af 2010. Endnu mere spøjst bliver det, når man kigger på prisen på en børnehaveplads. Her faldt prisen fra 2008 til 2009 med 35 kr. fra 1.396 kr. i 2008 til 1.361 kr. i 2009. I 2010 kommer en børnehaveplads til at koste 1.500 kr., og 1.802 kr. når madordningen træder i kraft. Prisen på en dagplejeplads lyder i 2010 på 2.773 kr., en fritidshjemsplads 865 kr., fritidsklub 370 kr., juniorklubber 255 kr. og ungdomsklubber 155 kr. Alle takster er pr. måned.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.