Indvielse af den magelige Køgestol

Ny bronzeskulptur indvies ved Fændediget i Køge lørdag.

Artiklens øverste billede
Det er bronzestøber Allan Olsen, der har udformet "Den magelige Køgestol", som indvies lørdag den 19. december.

KUNST : Køge har fået en ny og bemærkelsesværdig bronzeskulptur ved Fændediget nær Køge Bro.
Skulpturen hedder "Den magelige Køgestol", og den bliver indviet lørdag den 19. december klokken 12.
Kunstværket, der er skabt af den lokale bronzestøber og figurformer Allan Olsen, har endelig fundet sin plads i det lille anlæg ud mod Køge Å ved Fændediget.
Indvielsen, der byder på taler, korsang af Køge Kor, glögg og æbleskiver for alle interesserede Køgeborgere, tilføjer endnu et stykke lokal kulturarv til Køges unikke byrum. Kunstneren, Allan Olsen, der er 66 år og pensionist, ligger bestemt ikke på den lade side.
Han kan bryste sig af, at være Danmarks sidste håndværksuddannede figurformer og bronzestøber, og han ser sit kunstværk som et monument over et håndværk, der forsvandt da Kongelig Hofleverandør, Bronzestøberi Lauritz Rasmussen, København, lukkede i 1966.
Det var det samme bronzestøberi, hvor han blev uddannet.
- Det skal blive spændende at se og høre, hvordan byen vil tage imod min skulptur. Når jeg har valgt at kalde skulpturen "Den magelige Køgestol", er det ment som en humoristisk betragtning over, at bronzeskulpturen bestemt ikke er magelig, siger Allan Olsen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.