Bilforhandlere plages fortsat af tyve

Endnu to bilforhandlere har haft uønsket besøg i weekenden

 

Hillerøds bilforhandlere - specielt dem, der holder til i kvarteret omkring Industrivænget - har i de seneste måneder været udsat for en lang række indbrud og tyverier. Typisk sker det ved, at en af de store butiksruder knuses, hvorefter dæk, fælge og andet biludstyr forsvinder. I den forgangne uge har den været gal igen - hele to gange. En bilforhandler på Vølundsvej fik mellem den 9. og 10. april brudt otte udstillede biler op. Låsene er blevet ødelagt i dørene, og der er blevet stjålet autoradioer fra dem alle. Natten mellem torsdag og fredag var det en autoforhandler på Industrivænget, der havde indbrud. En hoveddør blev brudt op, og fem sæt alufælge blev stjålet. Hillerød Politi kan kontaktes af eventuelle vidner på 48261448.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.