C4-prisen til Leo Knudsen
Børn, Familie og Kulturs afgående direktør blev årets modtager af C4-prisen
Engageret, visionær, iderig, ærlig, risikovillig, samlende, bærer tingene i gennem, formidable forhandlingsevner.Sådan lød nogle af de mange plus-ord, som C4 Hillerøds direktør Peter Schwensen havde med i posen, da han torsdag uddelte årets udgave af C4-prisen til den afgående direktør for Børn, Familie og Kultur i Hillerød Kommune, Leo H. Knudsen.Peter Schwensen har kun været direktør i Hillerød i et år, men i løbet af det år har Leo H. Knudsen gjort så stort et indtryk på C4-chefen, at han var et meget oplagt valg til den årlige pris, der uddeles til en person, der har har gjort en forskel i Hillerød:
Stærk ambassadør
"Når Leo holder, vil en af de stærkeste ambassadører, netværkere, handlings- og resultatorienterede personer Hillerød nogensinde har haft, stoppe. Leo, dine karismatiske evner og din personlighed vil blive utroligt savnet i vores arbejde for sammen at skabe et bedre og stærkere Hillerød," sagde Peter Schwensen, som blandt andet fremhævede Leo H. Knudsens aktive rolle i forbindelse med etableringen af Kulturfonden og Nordsjællands Turistdestinationsselskab."Uden din inspiration og dine kontakter, havde disse to projekter ikke udviklet sig til det, de er i dag. Det har også været en stor fornøjelse at deltage i Campus-projektet vedrørende Carlsbergvej. Der er klart tale om ét af de visionsprojekter, hvortil der stilles størst forventninger – visionsgruppen er ikke i tvivl om at dette projekt bliver til noget – og dette er meget takket være dig og din stærke position i uddannelsesmiljøet og herunder CVU," sagde Peter Schwensen med henvisning til, at Leo H. Knudsen er bestyrelsesformand for Center for Videregående Uddannelser (CVU) i København og Nordsjælland.
Skulptur til prismodtager
Peter Schwensen tilføjede, at han håber, at C4 fortsat kan trække på prismodtageren, når denne stopper som direktør i Hillerød Kommune. Det kan for eksempel blive som mentor i foreningens nye mentornetværk, foreslog Schwensen.Ud over de flotte ord modtager Leo H. Knudsen en skulptur af kunstneren Dan Rasmussen, som sammen med Helle Malling Beck er primus motor kunstudstillingen i C4 Videncenter.Læs mere om generalforsamlingen i C4 i Hillerød Posten på onsdag.