Rumæner og moldaver udvist efter butikstyveri

De to mænd gik i byen med en såkaldt russertaske - og kan vende hjem med to fængselsdomme

 

To mænd på 17 og 24 år fra henholdsvis Moldavien og Rumænien fik torsdag formiddag dom ved retten i Hillerød. Det skete godt et døgn efter, at de klokken 10.50 onsdag blev anholdt i Kvickly Xtra i Slotsarkaderne i Hillerød. Her havde de fyldt en russertaske med kosmetik og proteinpulver for omkring 1500 kroner. En russertaske er politiets betegnelse for en taske foret med stanniol, så alarmerne ikke bliver udløst af de stjålne varer. Den bruges ofte af professionelle butikstyve fra østlande - deraf navnet - men uheldigt nok for de to tyveknægte gør den ikke tyvene usynlige. De blev snuppet af en butiksdetektiv og overladt til politiet. De to mænd fik henholdsvis syv og ti dages fængsel, da de kom for retten, oplyser vagthavende ved Nordsjællands Politi i Hillerød. Derefter skal de sendes ud af landet med forbud mod at vise sig igen lige med det første. Det giver udlændingeloven nemlig mulighed for - uanset at den ene af mændene kommer fra et EU-land, som Rumænien har været siden årsskiftet.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.