Stor interesse for at få hjælp til parforholdet
Hillerød Kommunes nye tilbud om parrådgivning er populært. 18 par startede på det første kursus i onsdags og et nyt kursus efter sommerferien er allerede overtegnet
Hillerød Kommune overvejer at gøre et nyt kursus med hjælp til parforhold permanent, efter at der har vist sig meget stor interesse for de foreløbig to kurser, som kommunen har programsat i 2007. De første 18 par startede på skolebænken i onsdags og næste kursus løber af stabelen i august og september. Begge kurser er på forhånd blevet overtegnet. "Viser rådgivningen sig at være en succes, vil vi kigge på, om tilbuddet skal gøres permanent," siger borgmester Nick Hækkerup (S). De såkaldte PREP-kurser, som gennemgøres af Center for Familieudvikling, koster 300 kroner i egenbetaling for børn med par under 18 år. Kurset omfatter et forløb på 15 undervisningstimer, undervisningsmaterialer samt en opfølgende samtale med den familieterapeut, der er tilknyttet ordningen. På kurset får man hjælp til bedre kommunikation og konflikthåndtering samt til at sætte fokus på vigtige temaer i parforholdet. Man skal ikke dele personligt stof med andre par, og der er ikke gruppearbejde.
Hver tredje familie går i opløsning
"Uanset om man bliver sammen fremover, eller om de voksne må gå hver til sit, er det afgørende for børnenes sundhed og trivsel, at deres forældre har en god kommunikation. Derfor har vi i Hillerød Kommune valgt at gå ind og støtte parrådgivning," siger Nick Hækkerup. Baggrunden for PREP-kuserrne er det faktum, at næsten hver tredje familie går i opløsning. PREP-kurser er en stor succes i Norge og andre danske kommuner har positive erfaringer med kurserne. Ideen til PREP-kuserne var et af de tiltag, som blev foreslået af en de ti visionsgrupper, som sidste år skulle komme med ideer til at videreudvikle Hillerød Kommune.