Skur brændte ned efter påsat brand

Falck rykkede ud til brand i Holmene øst for Hillerød tirsdag eftermiddag

Artiklens øverste billede
Hillerød Postens fotograf John Jessen Hansen nåede frem til brandstedet før Falck.

 

Falck måtte tirsdag klokken 17.15 rykke ud til en brand i Holmene, som ligger i det østlige Hillerød. Et gammelt skur stod i flammer og en skurvogn, der stod ti meter fra skurret, var ved at gå i brand. Tyk, sort røg bredte sig fra stedet, og da Falck nåede frem, var ilden ved at brede sig til en nærliggende mark. Alt tyder på, at branden var påsat. Skurret og skurvognen stod ti meter fra hinanden, så de var blevet antændt hver for sig. Men Hillerød Politi oplyser, at de ikke vil undersøge brandårsagen nærmere, da de ikke har ressourcer til det. I følge de informationer, som Hillerød Posten fik på brandstedet, er det ikke første gang, at der har været brand i området. Brandstedet ligger på en navnløs grusvej i et område, som for år tilbage husede en losseplads. Vejen har også fungeret som tilkørsel til den nu lukkede Adventure Park.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.