Fire års fængsel for handel med amfetamin

 

Det var en ikke videre meddelsom 27-årig mand, der mandag stod tiltalt for omfattende narkohandel ved retten i Hillerød. Hans svar til samtlige anklagerens spørgsmål var varianter af "det ønsker jeg ikke at udtale mig om", sagt med en knapt hørlig mumlen. Dermed kom retten og tilhørerne ikke meget nærmere et svar på, hvad der fik Hundested-manden til at sælge omkring 1800 gram amfetamin til flere mennesker i hele Nordsjælland. Tidligere har han dog været mere meddelsom over for politiet. Sagen mod ham blev kørt som tilståelsessag på linje med de øvrige domme, der er faldet i det omfattende sagskompleks.

Nyfødt søn

På tilhørerpladserne sad blandt andet mandens kæreste med en søn, som blev født, mens faderen har siddet varetægtsfængslet. De første skridt, de første ord, pottetræning og første dag i vuggestuen vil efter alt at dømme også blive noget, faderen kommer til at høre om, fremfor selv at opleve. Dommeren valgte nemlig at rette sig efter anklagerens krav om en fængselsstraf på fire års fængsel. Forsvareren havde ikke krævet meget mindre - nemlig tre år og ni måneders fængsel. Praksis på området ligger nemlig så meget fast, at der ikke er plads til de store udsving. Den dømte 27-årige, der har tidligere domme for kokain-besiddelse til eget forbrug og en otte måneders straf for vold, udbad sig betænkningstid med henblik på at anke til Østre Landsret. Han blev efter dommen ført tilbage til arresten for at fortsætte den varetægtsfængsling, han påbegyndte dagen efter sin anholdelse den 15. oktober sidste år. Den 27-årige fik udover fængselsstraffen konfiskeret en fortjeneste på 18.000 kroner. De fire års fængsel indeholder en reststraf på 85 dage fra voldsdommen. Læs mere i Hillerød Posten onsdag.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.