"Overraskende roligt"

Til trods for dommedagstrompeter om voldsomt vintervejr fik Falck en fredelig start på ugen mandag morgen

 

"Det er svært at have med vejrguderne at gøre." Sådan lyder meldingen fra redningsleder Kim Iversen fra Falck i Smørum, der er vagtcentral for Falck i Region Hovedstaden. Trods weekendens gentagne meldinger om en spirende vejrkatastrofe i form af sne og blæst har der nemlig ikke været meget arbejde for Falck i nat og her til morgen. "Vi har kaldt ekstra mandskab ind fra klokken tre i nat, og de har kunnet bruge lang tid på at drikke morgenkaffe," siger Kim Iversen. Ved halv syv-tiden mandag var der fortsat roligt - Falck har været til et enkelt uheld på Helsingørmotorvejen nær København, men i det tidligere Frederiksborg Amt har der ikke været problemer. Og ellers har er de eneste meldinger, der kommer ind stort set fra lastbilchauffører, hvis køretøjer har problemer med det fedtede føre.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.