Skoler skal måles og vejes

Med en årlig kvalitetsrapport kan forældre fremover sammenligne deres barns skole med andre af kommunens skoler

 

Hvordan er det faglige niveau på Kulsvierskolen sammenlignet med Hillerødsholmskolen eller Skævinge Skole? Det får forældre og andre interesserede mulighed for at tjekke, når Hillerød Kommune til efteråret sender sin første kvalitetsrapport for folkeskolen på gaden. Det er regeringen, der har besluttet, at alle kommuner fremover skal udarbejde årlige kvalitetsrapporter for deres skolevæsen. Meningen er, at rapporterne skal "give kommunalbestyrelsen grundlag for at tage stilling til det faglige niveau på kommunens folkeskoler og træffe beslutning om opfølgning herpå". Det er samtidig en videreudvikling af regeringens kongstanke om "åbenhed om skolevæsenets kvalitet". Et led i denne åbenhed er offentliggørelsen på Undervisningsministeriets hjemmeside af samtlige danske skolers karaktergennemsnit ved folkeskolens afgangsprøve. I de årlige kvalitetsrapporter går man skridtet videre. Her vil man kunne læse, hvordan skolernes elever klarer sig til læseprøverne i 1. klasse, 3. klasse, 4. klasse og 6. klasse - hvor Hillerød-eleverne i parantes bemærket ligger bedre end landsgennemsnittet.

Bløde værdier

Børne- og Familieudvalgets formand René Silword (S) lægger vægt på, at udvalget har tilføjet regeringens oplæg til kvalitetsrapport nogle bløde værdier. "Skolen er jo andet end prøveresultater, og vi vil også gerne vise nogle af de andre værdier, som vores folkeskoler har. For eksempel er det danske skolevæsen berømmet for at udvikle selvstændigt tænkende, procesorienterede og socialt kompetente elever," siger han. Af kvalitetsrapporten kommer det derfor også til at fremgå, hvilke kommunale udviklingsprojekter der er i gang. Blandt andet arbejdes der med anti-mobning på alle skoler. Den første endelige kvalitetsrapport for kommunens folkeskoler skal ligge fiks og færdig den 15. oktober i år og omhandle skoleåret 2006/07.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.