Præster protesterede

Med en fredelig aktion på Torvet støttede 11 af Hillerøds præster de 583 udviste irakiske flygtninge

 

Torvet summede lørdag formiddag ved 11-tiden af samtale, hvor 11 af byens præster fredsommeligt gik rundt og snakkede med de flere hundrede fremmødte og forbipasserende. Også det danske pressekorps var mødt talstærkt op for at dække begivenheden. Aktionen var en protest mod regeringens politik over for de 583 irakiske udviste flygtninge, og foregik blandt andet ved, at præsterne delte løbesedler ud med overskriften: "Mennesker visner for øjnene af os" og en opfordring til at deltage i forbønsgudstjeneste i Hillerød Kirke samme eftermiddag klokken 14. De fleste, som præsterne fik i tale, lyttede interesseret, samtidig med at de kunne få sig en kop te eller kaffe og en pebernød. Dog var der også enkelte Hillerød-borgere inklusive Fremskridtspatiet tilstede, som var kritiske over for præsternes støtte til flygtningene. Senere på formiddagen dukkede en gruppe højrenationalister op på Torvet for at demonstrere imod præsternes synspunkt, dog uden at det blev til nogen form for sammenstød.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.