De ældres blad er på gaden

Det første nummer i det nye år af Ældrerådets blad "Ældrerådet orienterer" er nu på gaden. - Da vi ikke har mulighed for at sende bladet til alle borgere over 60 år i Hvidovre kommune, idet loven ikke tillader, at vi får adresserne på borgere, der er fyldt 60 år, har vi valgt at lægge det på de steder, hvor denne gruppe af borgere kommer. Det kan være bibliotekerne, i pensionistforeningerne og i Aktivitetscentret og på Hvidovre Rådhus. Det vil også blive lagt hos de fleste læger i Hvidovre, fortæller redaktør af "Ældrerådet Orienterer", Birthe Mingon. Bladet kan selvfølgelig også hentes i HUSET, Hvidovrevej 253 B, hvor der er åbent mandag og onsdag kl. 10 - 12 og tirsdag kl. 13 - 15. Så har du også mulighed for at hilse på og få en snak. - Denne gang indeholder bladet en omtale af kommende aktiviteter og de muligheder, som Ældrerådet og Det Frivillige Ældreråd tilbyder, Ældre hjælper Ældre, Safaribussen, Nytårsfester og Byens Talerstol, hvor vi får besøg af Hvidovre Kommunes nye sundhedschef, overlæge dr. med. Henri Goldstein, der vil fortælle om Hvidovre Kommunes nye Sundhedscenter, siger Birthe Mingon. Bladet har også en række artikler, der specielt handler om ældre i Hvidovre, om spøgelset "Demens", som Hvidovre Kommunes Demenskoordinator har skrevet med gode råd om denne sygdom. De faste artikler med f.eks. formanden har ordet og Ældrerådet i arbejdstøjet er selvfølgelig også med denne gang.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.