GULDBRYLLUP

Artiklens øverste billede

De kendte Hvidovreborgere, Lissie og Knud Jensen, Gl. Køge Landevej, kan fejre guldbryllup på fredag den 23. februar. Lissie er oprindelig fra Frederiksberg, og Knud er født og opvokset i Taastrup. Som nygifte boede de først på Frederiksberg og siden Nørrebro, hvorefter de i 1973 flyttede til Hvidovre, hvor de har haft deres hjem lige siden. Knud Jensen er især kendt fra boksningens verden, hvor han er mangedobbelt sjællandsk, københavnsk og dansk mester og han har bokset en række landskampe. Han var kendt for at være en særdeles farverig og hårdtslående bokser, som aldrig veg et skridt tilbage i ringen. Efter sin aktive karriere var Knud Jensen formand i en af landets dominerende klubber, Valby IK, i en 11-årig periode, hvorefter han trådte over i de professionelles rækker. Knud Jensen var næstformand i Dansk Professionel Bokse Forbund i 25 år, og han har dømt mere end 100 EM og VM titelkampe over hele verden. I 1975 fulgte Knud Jensen, sammen med sønnen, Søren, til Hvidovre Bokseklub, hvor Knud Jensen i en årrække var match-maker og træner. Knud var en aktiv stævnearrangør, som kunne fylde Dansborghallen til bristepunktet med mindeværdige stævner mod engelske hold, der boksede mod Hvidovre koryfæer som bl.a. Per Mikkelsen, Frank Herringsø og Svend Omar Hermansen. Også fru Lissie tog ofte en tørn med i bokseklubben, en periode bl.a. som kasserer. Knud Jensen fortsatte som træner i bokseklubben til indtil for ganske få år siden. Guldbrylluppet vil blive holdt i private rammer for den nærmeste familie og venner.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.