Radio Hvidovre skal nok komme igang påny...

Valgt ny bestyrelse, - og en anmeldelse om underslæb er på vej mod den tidligere leder af lokalradioen

Artiklens øverste billede
VI KOMMER IGEN!, lover den nyvalgte formand for Radio Hvidovre, Torben Bartels, der her ses foran radioens lokaler.

l - Det er en løgn, grebet ud af den blå luft, når den tidligere leder af Radio Hvidovre Ole Bærentzen skriver at "Radio Hvidovre har opgivet!"... Det fastslår den nyvalgte formand for Radio Hvidovre, Torben Bartels, idet han dog ikke lægger skjul på, at radioen har haft store problemer, som netop er forårsaget af samme Ole Bærentzen. - Bærentzen kørte i år 2005 Radio Hvidovre ned, bl.a. ved at begå noget der kunne ligne underslæb i flere tusind kroners klassen, så vi lige nu overvejer en politianmeldelse, siger Torben Bartels. - Samtidig undlod han at udarbejde et årsregnskab for år 2005. Den nuværende bestyrelse fik med meget møje og besvær overdraget en plasticpose med et syndigt rod af bilag, som vi - med revisorhjælp -forsøgte at konstruere et regnskab udfra. Og her har vi så kunnet konstatere, at der var noget rivende galt. "Straffet" af Mediesekretariatet - Det er disse problemer Radio Hvidovre har "fornøjelsen" af at blive straffet for i dag, både af Hvidovre Kommune og ikke mindst af Mediesekretariatet. Sidstnævnte instans har ingen mulighed for at udtale sig om Radio Hvidovres planer eller tilstand, men vi har kunnet konstatere, at de har spændt ben for os hele vejen igennem. I sidste uge holdt Radio Hvidovre generalforsamling og fik valgt en ny stærk bestyrelse og ny ledelse, der er i gang med at lave aftaler med såvel nye som tidligere studieværter. - Og det bliver et stærkt hold der vil leve op til det en lokalradio skal lave. Vi vil lægge megen vægt på moral og etik, understreger Torben Bartels. - Et rygte vil vide, at Ole Bærentzen har søgt medlemsskab og gerne vil være med til at producere lokalradio igen? - Det må jeg bekræfte, men jeg kan også tilføje, at vi naturligvis har afslået hans anmodning, netop med henvisning til det etik- og moralkodeks, som bestyrelsen har nedfældet og ønsker at leve op til, slutter Torben Bartels. Det kan oplyses at Ragnhild Fenger og sønnen Mogens Fenger, der en overgang tog over efter Bærentzen, ikke længere er tilknyttet Radio Hvidovre. mads-

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.