Fodgængere forude

Man behøver ikke at lade bilen blive i garagen, selv om man bliver ældre, men man skal tænke sig om og følge Rådet for Større Færdselssikkerheds regler. Her råder man til, at ældre ser sig ekstra godt for i vejkryds, tjekker om ens eventuelle medicin er trafikfarlig og sørger for at holde rutinen ved lige. Med alderen ændrer ens syn sig. Ændringer kommer allerede fra omkring de 50 år. Øjnene kræver mere lys end før, og det er sværere at skifte mellem lys og mørke og mellem kort og lang afstand. Man kan forlænge sit aktive liv som bilist ved at anskaffe sig den rigtige bil. Den skal være let at betjene og have en høj grad af sikkerhed.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.