Sjaskvådt år i København og Nordsjælland

Artiklens øverste billede
Mange husejere har nok følt årets mange regnskyl som dette.

l Mængden af regn, der faldt i de københavnske og nordsjællandske tagrender og nedløbsrør, steg markant sidste år. Tjek tagrender og nedløbsrør, og frem med træbeskyttelsen, så der ikke opstår skader på huset, lyder rådet fra Topdanmark. Mængden af regn der faldt på de københavnske og nordsjællandske breddegrader var langt over normalen, viser nye tal, som Topdanmark har indhentet fra Danmarks Meterologiske Institut. Ikke mindre end 684 mm. nedbør eller 71 mm. mere end hvad man normalt kan regne med, væltede ned over de københavnske og nordsjællandske tage og gennem tagrender og nedløbsrør. 684 mm. svarer til, at en bolig på 100 kvadratmeter bliver overhældt med næsten 70.000 liter vand i løbet af et år. Vand som på kort tid skal videre gennem tagrender og nedløbsrør. Hvis de er tilstoppede eller defekte, kan der opstå skader på mur - og træværk, som bliver misfarvet og løstsiddende. De fleste husforsikringer dækker dog skader som skyldes svamp - og insektangreb, og nogle husforsikringer dækker også rådskader. Men i tilfælde af misligholdelse, kan erstatningen bortfalde helt eller delvis. - Størstedelen af danskerne er gode til at passe på deres hus og ejendele og får erstatning uden problemer. Man kan jo spørge sig selv, om man synes, at husejere som passer godt på sine ting skal betale for naboen, som har sparet på vedligeholdelsen og lader sit hus forfalde. Sjusk og manglende vedligeholdelser er jo ikke skade, men ofte en bevidst nedprioritering, siger Topdanmarks salgschef i København og Nordsjælland, Torben Larsen. Undgå murbrokker i grillmaden På samme måde som huset gøres klar til vinteren, kan husejeren gøre huset klar til foråret. Om foråret anbefaler Topdanmark, at husejere renser husets tagrender og sikrer, at der er fri passage i nedløbsrør, så vandet kan flyde uhindret igennem. Nedfaldne blade og grene kan således ofte spærre tagrenden, så vandet løber over og siler ned langs husmuren. - Der er næppe tvivl om, at vi kommer til at erstatte rigtig mange skader på grund af den store mængde regn sidste år. Økonomisk er det næppe den store udgift, men alle ved hvor svært, det kan være at skaffe håndværkere. Derfor er det en god ide altid at være på forkant med træbeskyttelse og vedligeholdelse af huset. Det er jo ærgerligt at have hus og have fyldt med håndværkere, når familien skal nyde den første forårssol, eller når pølserne skal grilles mellem murbrokker, efterladt værktøj og råddent træværk der ligger og flyder, siger Topdanmarks lokale salgschef i København og Nordsjælland.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.