Kåret som bedste investeringsforening

BG Invest er bedst til aktieinvesteringer

Artiklens øverste billede
Søren Staufeldt, filialdirektør i BG Banks Strandmark-afdeling.

Investeringsforeningen BG Invest er blevet kåret som årets bedste aktieinvesteringsforening. Dermed kan de mange Hvidovre-borgere, der har investeret deres sparepenge i aktier og obligationer gennem netop BG Invest glæde sig over, at deres investeringer er i trygge hænder. Det er den uafhængige analysevirksomhed Dansk Aktie Analyse A/S, der står bag kåringen, hvor danske investeringsforeninger bliver målt og vejet. BG Banks filialdirektør Søren Staufeldt er glad for topplaceringen: - Det er naturligvis glædeligt, at vores kunder her i Strandmark-afdelingen har direkte adgang til den bedste aktieinvesteringsforening i Danmark. Det er dejligt, at BG Invest har været så dygtige til at få Hvidovre-borgernes penge til at yngle, lyder det fra filialdirektøren, der fortsætter: - Bag førstepladsen ligger ikke kun lave omkostninger og gode afkast. Også evnen til at kommunikere med helt almindelige borgere, som har investeret deres penge i BG Banks investeringsforening, er helt i top. Det giver en tryghed, at Hvidovre-borgerne rent faktisk har mulighed for at forstå, hvad der foregår med deres sparepenge, siger Søren Staufeldt. BG Invests direktør, den tidligere skatte- og sundhedsminister Carsten Koch, forklarer førstepladsen med den simple struktur: - Selv om BG Invest investerer meget bredt for at minimere risikoen for tab, er det til at overskue. Vi er den trygge og nemme adgang til investeringsmarkederne for de danskere, der ikke er eksperter. Vi sætter en ære i, at hr. og fru Jensen skal forstå, hvorfor kursen på deres investeringsbeviser går op eller ned, siger Carsten Koch. Dansk Aktie Analyse A/S er en uafhængig, partnerejet analysevirksomhed, som siden 1985 har opbygget en førende position inden for sit primære forretningsområde, som er analyser af selskaber, noteret på Københavns Fondsbørs. BG Invest har på landsplan 117.000 medlemmer med en samlet formue på 34 mia. kr.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.