Swingende Duke Ellington

Artiklens øverste billede
Bigbandet Big Blue Band skal nok sætte gang i Risbjerg Kirke og tilhørerne på søndag.

Årets påskekoncert i Risbjerg kirke bliver Duke Ellingtons "Sacred Concert" som på søndag den 25 marts kl. 17.00 opføres af bigbandet "Big Blue Band" og Køgekoret "Da Capo" under ledelse af korets nuværende leder, Poul Erik Juhl. Det populære værk er nyrevideret af John Høybye og bigbanddirigent og arrangør Peder Pedersen. En blanding af swingende bigband-musik, smukke lyriske afsnit, gode sang og instrumentalsoli og stepdans. "Big Blue Band", under ledelse af Tonni Jensen, er et 18 mands bigband, der blev grundlagt for 15 år siden, og som består af hel - og halvprofessionelle musikere. Orkes-tret har bl.a. spillet i en lang række jazzklubber og har for længst slået sit navn fast som et særdeles velklingende band. Koret "Da Capo", som har hjemme i Køge, er til gengæld ret nyt. Det tæller 40 sangere - for manges vedkommende sangere med erfaringer fra et professionelt liv primært som undervisere i sang og musik. Der er gratis adgang til koncerten.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.