Huspriserne steg med 29 procent

På 12 måneder er prisen på en bolig i Hillerød steget med næsten en tredjedel

 

Imod alle spådomme fortsætter huspriserne i Hillerød og resten af landet med at stige. Huspriserne steg på landsplan 26 procent fra andet kvartal 2005 til andet kvartal 2006. I Hillerød lagde de12 måneder 29 procent oven i huspriserne. Det oplyser områdechef i Realkredit Danmark Hanne Mohr. Områdechefen har ingen forklaring på, hvad der har dikteret prisstigningen. "Men omvendt er der heller ikke sket noget, der umiddelbart vil få priserne til at falde," vurderer Hanne Mohr. "Den familie, der havde råd til et to millioner kroners hus for et år siden, har stadig råd og lidt til," siger områdechefen. Hun forventer en blød landing, hvor priserne vil blive omkring deres nuværende niveau. "Køberne flygter ikke fra markedet. De går blot en ekstra tur 'rundt om hesten', inden de skriver under," siger områdechef Hanne Mohr. I følge en opgørelse fra Nykredit skal førstegangs huskøberen dog være fast besluttet på at betale, hvad det koster. Uden friværdi eller formue i ryggen må førstegangs huskøberen lige nu bruge 43,8 procent af sin indkomst på udgifterne til boligen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.