Postkasser ødelagt ved hærværk

Syv-otte postkasser blev først på ugen sparket op

Artiklens øverste billede
Denne postkasse på Skansevej fik en ublid medfart natten til tirsdag. Foto: John Jessen Hansen

 

Har man sendt breve afsted fra en postkasse i Hillerøds midtby mandag eller tirsdag i denne uge, er det en god idé at sikre, at det afsendte er nået frem til modtageren. Sådan lyder rådet fra Jimmi Nielsen, distributionsleder ved Hillerød Postkontor. På de nævnte dage blev syv-otte postkasser i Hillerød nemlig sparket op, og nogle af dem blev tømt for deres indhold. Hærværket berørte blandt andet postkasser på Milnersvej, Godthåbsvej, Skansevej og ved hovedpostkontoret på Sdr. Banevej. "Selv om det er forbudt, oplever vi desværre, at folk sender penge i breve, som for eksempel fødselsdagskort. Og det er formentlig årsagen til, at postkasser bliver sparket op. Finder gerningsmændene noget af værdi i den første postkasse, de ødelægger, er det nærliggende at fortsætte til den næste," siger Jimmi Nielsen. Visse postkasser bliver helt tømt for post, og brevene findes senere, når de eksempelvis ligger og flyder i et grønt område. Andre postkasser er der stadig post i, selv om de er blevet sparket op. "Det er ærgerligt, når post forsvinder på grund af hærværk og tyveri. Men Post Danmark har intet erstatningsansvar. Det er op til folk selv at tjekke op på, at deres post er nået frem," understreger Jimmi Nielsen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.