Alle lærerjob besat på Sophienborgskolen

Hillerøds nyeste skole er et tilløbsstykke blandt lærere, selv om skolen endnu ikke er bygget færdig

Artiklens øverste billede
Sophienborgskolen blev noget forsinket efter en konkurs - men nu er byggeriet i gang igen. Arkivfoto: John Jessen Hansen

 

Ganske vist mangler Hillerøds nyeste skole, Sophienborgskolen, bygninger. Men lærere kommer den ikke til at mangle, når skoleåret starter i begyndelsen af august. Samtlige lærerstillinger er blevet besat, oplyser skolechef i Hillerød Kommune, Jørgen Hougaard.

Kun få stillinger

"Det har kun drejet sig om få nye stillinger, da en del lærere rykker med fra Ålhomskolen, hvor en del af eleverne til den nye skole går", siger skolechefen. "Men stillingerne har været et tilløbsstykke. Der blev holdt et arrangement, hvor interesserede lærere kunne se, hvor langt man var kommet med skolen. Der kom over 30, selv om skolen endnu ikke er færdig."

Sjældent med nye skoler

Jørgen Hougaard har selv et bud på, hvorfor skolen har vakt interesse blandt jobsøgende lærere. "Det er ret sjældent, at der bliver bygget nye skoler i dagens Danmark, og derfor vækker det naturligvis interesse at komme ind på en nybygget skole." Sophienborgskolens elever - og de kommende lærere - må dog væbne sig med tålmodighed. Den første del af skolen ventes først bygget færdig til maj næste år. "Det bliver indskolingsdelen, der rummer de tre første årgange, og de to øvrige etaper vil blive færdige efterhånden. Så de elever kommer ind i helt nye lokaler gennem hele deres skoletid." Egentlig skulle skolebygningerne ved Folkemuseets tidligere bygninger have stået færdige allerede nu. Men en konkurs hos entreprenøren satte arbejdet i stå indtil en ny entreprenør kunne findes. tim.pandurohip.dk

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.