Ældre risikerer ringere hjælp

I forbindelse med kommunesammen-lægningen bliver der sat nye - og i nogle tilfælde formentlig ringere - standarder for praktisk hjælp

 

Kommunesammenlægningen kan få konsekvenser for de ældre borgere i Hillerød og Skævinge, der får praktisk hjælp gennem kommunen. I øjeblikket er lokalpolitikerne i det midlertidige social- og sundhedsudvalg i gang med at udarbejde nye, fælles kvalitetsstandarder for plejeområdet. Samtidig skal de pege på besparelser på to procent af det samlede beløb, som bruges på ældre- og handicapområdet. "Der er tale om en arbejdsopgave. Vi peger på nogle besparelser, men ved ikke, om de gennemføres. Det bliver først afgjort i forbindelse med budgetforhandlingerne efter sommerferien," understreger udvalgsformand Rikke Macholm (F). Hun og det øvrige udvalg har afvist at spare på den personlige pleje. Men den praktiske hjælp går ikke ram forbi i lokalpolitikernes indstilling til budgetforhandlingerne. Her er der foreslået mindre tid til rengøring hos nogle ældre, og den årlige hovedrengøring, som Hillerød hidtil har tilbudt alle hjemmehjælpsbrugere, ændres til en visiteret ydelse. Det vil sige, at kun ældre med et særligt behov for at gå gjort hovedrent, kan få en grundig årlig rengøring af fire en halv times varighed.

Bittert

"Det er bittert, at vi måske må skære ned på rengøringen. Det vil mærkes som en forringelse for de ældre. Og personlig har jeg svært ved at se, hvordan man kan gøre en bolig pænt i stand på 45 minutter," siger Bente Claudi (K), medlem af det midlertidige social- og sundhedsudvalg. I dag får alle ældre i Hillerød, der er visiteret til rengøring, en times rengøring hver 14. dag. Dertil kommer tilbuddet om en årlig hovedrengøring. Fremover er forslaget, at rengøringshjælpen tildeles efter behov. Politikerne har endnu ikke vedtaget en tidsramme, men der ligger tre forslag, hvor minimum-tiden er en halv time og maksimum-tiden halvanden, stadig hver 14. dag. Læs mere i Hillerød Posten onsdag

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.