Hvidovres kulturliv får sit eget billetnet

"HvidovreBilletten" ser dagens lys den 1. december - print selv ud hjemme i sofaen

l Èt billetsystem til Hvidovre kulturliv.. Det bliver et faktum fra den 1. december, hvor bl.a. bibliotekerne, Tester Vestvolden og Cirkusmuseet slår sig sammen om at lancere et lokalt "billetnet". I torsdags blev aftalen med virksomheden Atreus skrevet under. Direktør Lars Kolind om kontrakten med Hvidovre Kommune: - Det er meget spændende, for det er faktisk første gang en kommune vælger at oprette et samlet billetsystem til alle kulturelle arrangementer. Dermed er Hvidovre trendsetter på området, og vi kan allerede mærke interessen fra andre kommuner, siger Lars Kolind og roser samtidig kommunens IT-afdeling for at være imødekommende, fleksibel og ikke bange for at finde løsninger på trods af kravet om stadig højere sikkerhed i kommunalt IT-regi. Med "HvidovreBilletten" vil borgerne få nemmere adgang til at købe eller hente billetter til de mange kulturtilbud i kommunen. Det er meningen, at borgerne skal kunne købe eller "hente" gratis billetter hjemmefra og selv printe billetten ud, istedet for at valfarte til teatre eller biblioteker for at hente billetterne. Er man ikke dus med internettet, kan det selvfølgelig stadig lade sig gøre, at købe og afhente billetter som hidtil. - Det har været afgørende for os - HvidovreBibliotekerne, der har været én af initiativtagerne til projekt "HvidovreBilletten" - at billetsystemet ikke er belagt med så store gebyrer som andre billetsystemer. Det kommer f.eks. ikke til at koste penge at printe en billet ud til en gratis børneteaterforestilling på biblioteket, siger Hanne Bendtsen fra Hvidovre Hovedbibliotek. Og bibliotekschef Kim Rømer Krogh fortsætter: - Det er naturligt for biblioteket også at udvide sine tilbud til borgerne ad dette spor, hvor vi i forvejen er kommunens markante formidlingscentral af kulturinformation... - Det er visionært og særdeles god service, at Hvidovre nu tager initiativet til at skabe en fælles kulturportal for kommunens borgere. Det er ligeledes sympatisk også at eksponere de mange gratis forestillinger, et initiativ vi også støtter op om, mener direktør Lars Kolind. Han garanterer også for sikkerheden i systemet: - Det bliver muligt at udprinte sine egne billetter, men af den grund ikke muligt at kopiere billetten. Man kan ikke snyde systemet, da det teknisk set kun er "den ene halvdel" af biletten, man printer ud. Man skal forestille sig en 100 kr.-seddel, som bliver revet over. Den anden halvdel af "100 kr.-sedlen" ligger inde i systemet og skal matche ens egen billet, når den indløses ved begivenheden, siger Lars Kolind. HvidovreBilletten er i første omgang udelukkende en kulturbillet, som vil blive benyttet af Teater Vestvolden, Cirkusmuseet, Musikskolen, Kultur- og Musikråd, Kultur- og Fritidsafdelingen samt HvidovreBibliotekerne. Men på lidt længere sigt er det tanken, at man også skal kunne løse billet til eksempelvis sportsbegivenheder og andre billetkrævende aktiviteter i kommunen. ark

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.