Hvidovre-elever til mini-OL i Polen

Artiklens øverste billede
Konkurrencerne foregik i badebyen Sopot, så en tur til stranden blev det også til for eleverne fra Præstemoseskolen.

Der var tolv elever afsted på en vellykket tur til Polen fra 7.-8. klasserne på Præstemoseskolen. Besøget skulle markere slutningen på et EU-støtte Comeniusprojekt, som klasserne dette skoleår har arbejdet med. Projektet, der hedder Den Olympiske idé, har givet skolen mulighed for at arbejde internationalt med fokus på idræt og sundhed. Emner som antikke sportslege, doping, steptest, atletik og fodbold har været en del af undervisningen. Eleverne, der kom fra både Tyskland, Frankrig og Danmark, blev indkvarteret på en sportsskole i badebyen Sopot, der ligger ved Østersøen. Her blev konkurrencerne enten udkæmpet i skolens store sportshal eller på stranden. Udover de mange sportslige præstationer var der dog også tid til blandt andet sightseeing i byen og diskotek om aftenen. Det blev også til en middelalderaften i skoven med bål og pølser. Kommunikationen foregik på engelsk og der blev knyttet venskaber på kryds og tværs mellem de deltagende skoler og forskellige nationaliteter. Fire dages turen fløj afsted og ikke nok med, at Præstemoseskolens elever klarede sig godt i konkurrencerne - ja, så var det også en mindeværdig tur for de tolv elever. De tre lærere der var med skolens elever til Polen, Inger Bidstrup, Malene Krabbe og Pia Carlander, udtaler alle, at det internationale samarbejde har givet eleverne en større samhørlighed - samt en øget kulturel forståelse for de euro-pæiske naboer.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.