12-årige bag alvorlig kriminalitet i Hillerød

 

01-02-2006: Børn helt ned til 12- årsalderen stod sidste år bag alvorlige forbrydelser som vold, hærværk, røveri og brandstiftelse. Det viser en gennemgang af en række af sidste års markante kriminalsager, som Hillerød Posten har foretaget sammen med kriminalkommissær Keld Olesen fra Hillerød Politi. En lang række hærværkssager i østbyen sidste forår blev således begået af unger på 12-14 år. De skar bildæk op, knuste ruder, brækkede sidespejle af biler og stak ild til affaldssække og knallerter. Hærværket kulminerede, da der blev sat ild til et shelter - en primitiv hytte - hos FDF-spejderne på Højager. "Det er svært at komme med en forklaring på, hvorfor det går galt.Men jeg undrer mig, når jeg ser unge mennesker på gaden om aftenen. Jeg tror, at de unge ofte bliver påvirket af de lidt ældre til at begå kriminalitet. Kedsomhed og manglende initiativ spiller nok også ind", siger kriminalkommissær Keld Olesen. Læs mere i Hillerød Posten onsdag.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.