Gørløse-borgere møder minister om omfartsvej

Vil lægge vægt på de bløde værdier

På mødet hos ministeren vil Lars Ole Skovgaard (K) særligt lægge vægt på at formidle de 'bløde' årsager til, at der bør være en omfartsvej om Gørløse. "Vi vil fortælle ministeren, hvilke ulemper der er forbundet med de mange biler på hovedvejen for borgere i Gørløse, blandt andet for skolebørn," siger Lars Ole Skovgaard (K).Gruppen med Lars Ole Skovgaard (K) og repræsentanter fra Gørløse bliver den eneste lokale gruppe af borgere og politikere, der får en snak ansigt til ansigt med ministeren om omfartsvejen."Vi har kun et skud i bøssen, og derfor skal det gøres rigtigt. Vi går ind med de bløde værdier, fordi det er de bløde værdier, der tæller mest," fortsætter han.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.