Drømme luksus

Audi Q7

Artiklens øverste billede

Hvis du går og drømmer om den nye Audi Q7, skal du ikke vente alt for længe. Der er allerede solgt så mange Q7'ere, at der næsten er udsolgt for resten af året, og alle bilerne er solgt ubeset. Q7 er Audis svar på Porsche Cayenne og VW Touareg, men alligevel ganske forskellig. Hvor VW og Porsche deler drivlinje, har Audi helt sin egen. Audi vil have et ægte Quattro-system på bilen, og det er helt anderledes. Q7 har ikke reduktionsgear, det gør bilen til det, man kan kalde en let SUV uden de store kvaliteter i terræn. Bilen kører naturligvis med permanent 4-hjulstræk, men forhjulene drives af en kæde, og det manglende reduktionsgear og kædetrækket til forhjulene gør Audi Q7 til en helt selvstændig model. Motoren i Q7 er set med danske øjne først og fremmest den nye 3-liters diesel med 233 hk og 500 Nm, som ikke er en TDI, men en commonrail diesel. Næste motor er den kendte 4,2 liters V8 med 350 hk, og begge motorer gør det rigtig pænt i Q7. Dieselmotoren er bedre, end vi havde ventet. Fuldt kompetent til den store bil, et flot kraftoverskud, og en meget lækker gearkasse, som får bilen til nærmest at glide gennem landskabet, helt uanfægtet af vejens beskaffenhed. Indvendigt er der selvfølgelig al den luksus, man kan drømme om. Det er typisk Audi efter den nye skole, god funktion og godt overblik, selv om der er mange knapper at holde styr på. Der er selvfølgelig bunkevis af plads, og generelt overrasker Q7 med rigtigt gode køre-egenskaber. Prisen på Q7 starter ved 455.797 kr. på gule plader, men så er momsen også betalt. (LNB)

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.