Tyskfødt naturtalent debuterer i Multihuset

Sigrid M. Jensen udstiller sine malerier

Bedre sent end aldrig, er mottoet for Sigrid M. Jensen. Hun er et kunstnerisk naturtalent, der er født i 1951, men først nu i 2006 synes tiden er moden nok til at fremvise foreløbig 30 egne værker - malet med olie, akryl og pastelfarver - i Multihuset på Høvedstensvej, hvor der holdes fernisering på tirsdag den 7. februar kl. 19.00. - Jeg er født i Tyskland og flyttede i 1976 til Hvidovre. Her arbejder jeg i sundhedssektoren, og maler meget i min fritid. Motiverne henter jeg bl.a. i Hvidovres natur og blandt byens mennesker, som er en stor inspirationskilde for mig, siger Sigrid Jensen, hvis udstilling hænger i Multihuset februar ud. terf

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.