Tak for hjælpen!

51 heldige læsere har vundet 51 flotte præmier fra Hvidovres butikker, fordi de hjalp Julemanden med at finde til byen

Artiklens øverste billede
Julemand Lasse

- Se, Rudolf. Dér er Hvidovre Stadion. Og dér er rådhuset. Minsandten: Der er Hvidovre Avis. Åh, de kære læsere. De hjalp mig alligevel, inden det blev for sent. Det har været en lang tur for Julemanden og Rudolf. Hvidovre Avis' læsere kunne i sidste uge hjælpe dem med at finde ud af, at de var i Kina - men der er immervæk lang vej fra Beijing til Arn. Nielsens Blvd. Julemanden har fået hjælp af 5.426 læsere fra Hvidovre Avis, der gennem de sidste uger har gættet, hvor i verden han er landet. Og de har hjulpet ham med at finde vej til Hvidovre, så børnene alligevel får gaver juleaften. - Det var på et hængende hvidt nissehår, men det lykkedes. Jeg kunne ikke være mere julestjerneglad!, konstaterer Julemanden. Hvordan har det været med al den eksotiske mad, julemand? Har det trods alt ikke være spændende at prøve noget nyt...? - Nej, ved du hvad! De kan beholde deres mærkelige ris, deres pasta og pizza og ikke mindst de der forfærdelige "baked beans"! Jeg skal ikke have andet end min risengrød og Nissemors klejner. Måske en pebernød, hvis sneen falder tungt, siger Julemanden mens hans spænder Rudolf for kanen. Nu er det på med vintervanten - en masse gaver venter på at blive delt ud til Hvidovres artige børn. ark Julekonkurrencen er nu slut, 51 heldige læsere har vundet, og vi takker for den store deltagelse. Rigtig glædelig jul

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.