Den røde juletulipan blev indviet

En tætpakket kirke oplevede Risbjerg kirkes nye orgels mange muligheder lige fra fuglesang til mere klassiske toner

Artiklens øverste billede
Provst Claus Bjerregaard ved indvielsen af Risbejrg kirkes nye orgel.

En festlig symfoni af toner og tekst prægede indvielsen af Risbjerg Kirkes nye orgel, som Lisbeth Munk Madsen gav kælenavnet "Den røde Juletulipan. De var der alle sammen. Høj og lav, ung og gammel, barn og voksen, og i sidste øjeblik gøres der en kraftanstrengelse, for at de sidst ankomne også kan få en siddeplads. Ekstra stole og taburetter slæbes ind i kirken, men fortsat er der pres på ved indgangen. Men klokken 10 er der ro og samling, og for første gang kan menigheden lytte til tonerne fra det splinternye orgel. Dørene til våbenhuset slås op og ind kommer børn, forældre, dåbsgæster, provst og præster og går i samlet procession op ad den røde løber. Det er et højtideligt øjeblik, som menigheden med stor forventning har set frem til i flere år. Og smilet breder sig i kirken, da orglet sætter ind med fuglesang som optakt til salmen: "Alt hvad som fuglevinger fik". Det er som om denne lethed fra orglet også påvirker hver enkelt, som med sin stemme og sang gør sig ekstra umage for at hjælpe orglet og organist, Lise Dynnesen, godt på vej. I sin prædiken blander Lisbeth Munk Madsen sig smukt i tonesproget med en symfoniallegori. - På en måde er enhver gudstjeneste en symfoni af tekster. Som i dag: Først et festligt præludium af Esajas. Derpå et mere alvorligt midterstykke af Paulus for så at slutte med en tekst af Matthæus i tonearten dur, som handler om barnet som det største i himmerige. Under denne del af festlighederne har børnene i øvrigt fået frikvarter og befinder sig i de tilstødende lokaler, hvor de kan tegne, lege og nyde en enkelt kiks. Mere overdådigt er den efterfølgende reception, som er arrangeret af "Hverdagskirken" ved Anne Grethe Madsen. Her mangler der ikke noget. Der nærmest flyder med mælk og honning. Et smukt dækket bord med diverse smagsoplevelser, vin, vand og øl. Håbets farve er gennemgående og Risbjerg Kirke kan virkelig med en engageret menighed og gode præster gøre sig berettiget håb om en frodig fremtid.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.