Pensionist?, - så bare mød op!

I sidste uge afholdt Hvidovre Senior Idræt deres første generalforsamling, og det ser ud til at foreningen er kommet for at blive. Ikke færre end 36 var mødt op til generalforsamlingen der fandt sted i Dansborghallen. Her blev der foretaget et par justeringer af lovene, og bestyrelsen fremlagde planerne for den kommende sæson. Foruden aktiviteterne der også i den kommende vinter foregår mandag formiddag fra kl. 10.00-12.00 i Dansborghallen, forsøger foreningen at lave et samarbejde med de mange firmaer på Avedøre Holme, om en form for Idrætsdag, hvor firmaerne skal dyste mod hinanden. Her er Hvidovre Kommune også involveret, og det betragtes som et led i kommunens satsning på samarbejde med erhvervslivet. - Selve senioridrætten gik i gang i mandags, og på den første formiddag var der næsten 40 deltagere, og det synes vi er temmelig flot så tidlig på sæsonen, fortæller KURT PETERSEN, formand i foreningen, der tilføjer at der er plads til mange flere på holdene, og at man hvis man er pensionist eller efterlønner, bare skal møde op i Dansborghallen mandag formiddag.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.