Pas godt på hønsene

- Vilde trækfugle kan smitte med fugleinfluenza

Artiklens øverste billede

Efterårets fugletræk er begyndt, og det betyder, at der kommer trækfugle til landet, der kan være smittede med fugle-influenza. Fødevarestyrelsen har indført nye regler, som ejere af fugle og fjerkræ skal følge for at undgå, at dyrene bliver smittet med fugle-influenza. Tre forskellige sikkerhedsniveauer Som noget nyt er der nu indført tre risikoniveauer for fugleinfluenza. "Lavt", "Middel" og "Højt". Reglerne vil være forskellige, alt efter hvor stor smitterisikoen er. Det kan f.eks. afhænge af tidspunktet på året og trækfugle i et område, og om der er udbrud af fugleinfluenza . Indtil til den15. november er sikkerhedsniveauet i Danmark "Middel" på grund af fugletrækket. Situation med middel risikoniveau indebærer: * Fjerkræ og andre fugle må gå udendørs, hvis de holdes i en overdækket indhegning, der er dækket fast tag eller et net med en maskestørrelse på maksimum 10 cm X 10 cm. * Fjerkræ og andre fugle må ikke komme på udstillinger, markeder og lignende. Der er dog i specielle tilfælde kunne gives dispensation efter ansøgning til fødevareregionen. Desuden gælder følgende generelle regler ved alle tre risikoniveauer * Ænder og gæs skal holdes adskilt fra fjerkræ og andre fugle i fangenskab. * Fjerkræ og andre fugle i fangenskab skal fodres og vandes indendørs eller under fast tag, der sikrer, at vilde fugle ikke kommer i kontakt med foder og vand, som er tiltænkt det pågældende fjerkræ m.v. Dette gælder dog ikke fodring med friskt grønt. * Giv ikke fjerkræ og fugle vand fra søer, åer eller opsamlet regnvand. * Bassiner til fugle og fjerkræ skal være afskærmet, så større vilde fugle ikke kan få adgang. Ved lavt risikoniveau er der få regler for at forebygge smitte. Risikoniveauet gælder i de perioder, hvor der ikke er fugletræk, og hvor der ikke er konstateret fugleinfluenza i en periode. I de perioder kan ejere af fjerkræ og fugle lade dem gå frit omkring, men der er regler om, at dyrene skal fodres og vandes under fast tag. Højt sikkerhedsniveau indføres i de situationer, hvor der bliver fundet fugleinfluenza i Danmark. I de områder, hvor der findes smittede fugle eller fjerkræ, skal alle ejere af fugle og fjerkræ lukke deres dyr inde, indtil smittefaren er ovre. Nyheder og viden om fugleinfluenza Fødevarestyrelsen har oprettet en særlig fugleinfluenza-hotline for borgere på tlf. 70 13 00 12. Fødevarestyrelsen udgiver en pjece til hobbyfjerkræavlere i starten af oktober. Pjecen "Sådan beskytter du dine fugle og fjerkræ mod fugleinfluenza" vil blive distribueret til biblioteker over hele landet, og den kan bestilles hos Fødevarestyrelsen fra oktober.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.