Ny stor Fiat på markedet

Fiat lancerer igen en stor bil i Danmark - nemlig Fiat Croma

Artiklens øverste billede
Fiat Croma.

Den nye Croma er en bil, der er skabt til mennesker og familier med forskellige behov og livsstil – men som alle deler ønsket om en rummelig, komfortabel og sikker bil. Alt sammen til en opnåelig pris. Og så er der også en Croma for dem, der altid er på jagt efter uovervindelig ydeevne – den fås nemlig med en kraftfuld 200 hestes 2.4 Multijet motor. Fiat Croma adskiller sig en del fra resten af Fiat-familien – primært fordi det er en meget stor bil. Croma er – lige som mange øvrige Fiat-modeller – designet af Giorgetto Giugiaro, og den er først og fremmest designet med rummelighed og gode pladsforhold for øje. Dette er bl.a. gjort ved at øge bilens højde – et forhold, som også gør det meget nemt at komme ind og ud af bilen. Dimensionerne indenfor ligger pænt over gennemsnittet blandt konkurrenterne. Bagagerummet er stort og regulært, og der er mulighed for at skabe et større lastrum med splitbagsædet. Men til trods for at den nye Croma er den mest rummelige bil i sit segment, sikrer de bløde og rene linier i designet et dynamisk og harmonisk ydre. Samtidig byder kabinen på høj kvalitet og ekstraordinær komfort, også på bagsæderne. I kraft af den høje siddeposition, sidder man rigtig godt. Der er desuden masser af lys til passagererne – og endnu mere, hvis man vælger at få sin Croma med et kæmpe Skydome-glastag. Sikkerheden er helt i top på Fiat Croma, hvilket fem flotte stjerne i EuroNCAP allerede har fastslået. Alle Croma har syv airbags og kan udstyres med yderligere to sideairbags i bagsædet. Alle Croma kører også med den seneste generation af ESP som standardudstyr. Den tekniske side af Croma byder på meget nyt – eksempelvis er de to benzinmotorer helt nye hos Fiat, en 1.8 med 140 hk og en 2.2 med 147 hk. 2.2'eren er den mest kraftfulde maskine, og 1.8'eren er til gengæld yderst brændstoføkonomisk i forhold til bilens størrelse. På dieselsiden er der tale om gode og kendte motorer fra Fiat, som efterhånden mange forskellige bilmærker har stor glæde af. Én motor har Fiat-koncernen dog for sig selv – nemlig den fantastiske fem cylinder 2.4 JTD, som også er i Alfa 159-programmmet. Den yder 200 hk og har et moment på 400 nm ved 2.000 omdrejninger/min.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.