Åben moské med "Åndernes magt"

Artiklens øverste billede
Steen Kofoed.

Det tør nok antydes, at man i Nusrat Djahan Moskeèn i Hvidovre flere gange har stået for interessante arrangementer, møder og dialoger, der har bevæget sig ud over de vante religiøse rammer, hvad enten det er den ene eller den anden trosretning. Ved "Åben Moskè-mødet" i morgen torsdag den 26. januar når man dog så langt, at ikke en gang den, almindelige danske folkekirke kan følge med. Her kommer den kendte clairvoyanthealer STEEN KOFOED - mediet fra "Åndernes Magt" og "Fornemmelse for mord" - og fortæller om den åndelige verdens mange beboere faldgruber, farer og om hvordan de psykiske evner fungerer. Foredraget afsluttes med en gruppehealing, et fænomen som Steen Kofoed introducerede i Danmark i 1992. Siden da har han healet over 300.000 mennesker "live" og et ukendt antal via fjernsyn. Steen Kofoed er kendt for sin direkte, meget jordbundne og kærlige måde at formidle viden videre på. - Det foregår altså i morgen torsdag den 26. januar kl. 19.00, og alle er velkomne til komme og opleve en kapacitet og en igangsætter inden for den åndelige verden, hedder det i invitationen fra Nusrat Djahan Moskeèn. Steen Kofoed har deltaget i talrige tv- og radio-udsendelser omkring healing, clairvoyance og åndsvidenskab. Han skabte Healerskolen i 1989, og har siden uddannet over 800 healere og 100 clairvoyante. Han har studeret åndsvidenskab siden 1983, dels på KosmosCentret, og dels på Klint (Martinus vinterskole). Desuden har Kofoed skrevet bogen "Sjælens Univers" sammen med Steen Krarup og bogen "Livet i døden" sammen med Tove Kofoed.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.