"Vil gerne prale", - derfor holder de udstilling...

Aktivitetscentret rykker ind på Rytterskolen

Fra på lørdag den 2. og frem til den 10. december afholder brugerne af Aktivitetscentret udstilling på den gamle Rytterskole ved Hvidovre kirke, hvor de viser et bredt udsnit af de hobbyting, de til daglig udfolder sig med i centret i Hvidovregade. - Hvorfor? - kan man spørge, og svaret er ganske enkelt: Vi vil gerne "prale" lidt med det vi hygger os med i Aktivitetscentret, fortæller Hans Henrik Justesen. - Og så det mere alvorlige, nemlig at vi også gerne vil vise andre, hvad man kan lege og hygge sig med i centret. Vi håber da, at udstillingen kan være en inspiration for andre, der ikke tænker på, hvor rart det er komme der, - ikke bare for udførelsen af en hobby, men også for det gode sociale samvær der er her. - Så har du en ven eller veninde, der ikke ved hvad centret byder på, så tag vedkommende under armen og besøg vores udstilling, opfordrer Justesen. Udstillingen på Rytterskolen er åben lørdag/søndag fra kl.10.30 til 15.00, og fra kl. 13.00 til 17.00 på hverdage. Alle er velkomne og der er gratis adgang. Der er fernisering og åbning på lørdag kl. 10.30 ved formanden for kommunens Kultur- og fritidsudvalg, Allan Fredskov. m-

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.