Gyseraften for HIF i Dansborghallen

HIF-herrerne kæmper for oprykning, - damerne mod nedrykning

l HÅNDBOLD: Det bliver noget af en skæbneaften for HIF i Dansborghallen på tirsdag den 21. februar, hvor klubbens herrehold spiller topkamp i 3. division mod FIF/FHK, mens damerne forinden skal ud i en kamp for livsvigtige point for at undgå nedrykning fra 2. division. Deres modstander er ligeledes FIF/FHK. I herrekampen er det rækkens nr. 1 og 2, som mødes i en dyst, hvor vinderen efter al sandsynlighed vil stå med den direkte oprykning til 2. division i hånden. FIF/FHK er FCK Håndbolds 2. hold og et hold, som med baggrund i reglerne om, at spillere under 23 år gerne må spille både i den bedste række og i dette tilfælde 3. division, flittigt benytter ungdomslandsholdsspillere som Anders Christensen og brdr. Koch Hansen. - Vi tabte knebent 1. rundekampen på Frederiksberg, men ved et kig på vores hjemmebanestatistik - indtil nu uden pointtab - må man skønne at holdet har et godt udgangspunkt, siger HIF-formanden Kurt Karlsen. Holdet har i denne sæson haft en høj grad af stabilitet uden at være afhængige af få personer. Vel er stammen fortsat Anders Tilgaard, Søren Christiansen og Claus Gybeck med hver deres forcer, men i år har en række andre spillere vist divisionsklasse og medvirket til, at holdet indtil nu kun har sat 4 point til. Samme aften spiller divisionsdamerne som nævnt ligeledes mod FIF/FHK, men her er situationen for begge hold, at det drejer sig om at få point for at komme væk fra nedrykningszonen, hvilket i sig selv gør kampen ganske intens. Gyseraftenen i Dansborghallen starter med damekampen kl. 19.00, mens herrerne spiller kl. 20.15 m-

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.